V minulém díle jsme si prošli prvních pět základních kroků potřebných k naučení aportování. V tomto článku celý výcvik dokončíme. Můžete se těšit na dalších 11 bodů, které Vám pomohou při výcviku přinášení.
6. Kozlík teraz položíme na zem a velíme aport. Dokiaľ máme na kozlíku položenú ruku pes ho spravidla vezme. Ak však ruku oddialime, pes kozlík nevezme. Trhnutím vodidla a tiahnutím v smere ku kozlíku prinútime psa, aby kozlík zobral. Pri sebamenšom prejave dobrej vôle, okamžite chválime čo psa povzbudí. Po samostatnom správnom uchopení sa postavíme pred psa zavelíme ´´sadni´´ a ´´pusť´´. Po správnom prevedení nasleduje veľká pochvala. V opačnom prípade zosilnený nátlak. Táto časť výcviku mne osobne vždy zaberala zhruba týždeň a denne zaberie maximálne polhodinku času. Tento čas by mohol každý svojmu psovi venovať. Čím dôkladnejšie sa budete venovať týmto začiatkom, tým rýchlejšie a jednoduchšie budú prebiehať ďaľšie stupne výcviku.
7. Teraz odhodíme kozlík na vzdialenosť niekoľkých krokov. Psa máme stále uviazaného na voidle. Nasleduje povel ´´aport´´. Ak pes neuposlúchne ťahavými pohybmi ho priťiahneme ku kozlíku a donútime ho túto pomôcku uchopiť. U psa mäkšej povahy využívame klasické obojky, avšak pri tvrdohlavejších jedincoch môžete použiť podľa vlastného uváženia aj ostnatý obojok. Nátlak sa tým podstatne zosilní.
8. Teraz kozlík odložíme na väčšiu vzialenosť. Psa rýchlo priťahujeme. Ak uchopí, nasleduje povel ´´sadni´´ a ´´pusť´´. Velká pochvala.
9. Rýchle uchopenie. S rozkazom ´´aport´´ prechádzame rýchlou chôdzou okolo kozlíka ležiaceho na zemi. Pes tak aby pánovi stačil, musí kozlík rýchlo uchopiť. Ak tak neurobí, použijeme opäť zosilnený nátlak a cvik opakujeme.
10. Teraz kozlík odhodíme a velíme ´´sadni´´, potom vypustíme psa z vodidla a velíme ´´aport´´. Pri správnych prevedeniach chválime, pri nesprávnych, alebo pri neuposlúchnutí opäť nasleduje zosilnený nátlak. Toto by bolo asi náplňou druhého týždňa. Zo začiatku býva pes veľmi smutný a len zdráhavo vykonáva požadované cviky. Ak však nevynecháme žiadny stupeň a prikračujeme ku každému vyššiemu stupňu len vtedy, keď pes už nižší stupeň špičkovo ovláda, mení sa smútok a znechutenosť psa na radostnejší výkon. Zvlášť teraz po 10. cvičení, kedy už psík napäto očakáva povel ´´aport´´.
11. Drevený kozlík zamieňame aj s inými predmetmi. Slameným kozlíkom, polienkom, topánkou, ťažkou topánkou, gumovými čižmami, a samozrejme ak takú vlastníme, aj sedacou palicou. Predovšetkým sedacia palica má veľmi výchovný účinok. Pri jej uchopovaní pes rýchlo a sám pochopí, že je lepšie uchopiť ju v prostriedku, než na koncoch ako zpočiatku skúša.
12. S kozlíkom teraz postupne začíname cvičiť skoky cez prekážky, prinášanie hore po schodoch a dolu zo schodov.
13. Prinášanie v tejto fáze začíname cvičiť už aj v teréne a spájame ho s dohľadávaním rôznych predmetov po vlastnej stope. Príklad: pozabudnete niekde v lese klobúk, či spomínanú sedaciu palicu, stratíte náboj, penaženku, rukavicu a pod. Postup je nasledovný: Priložíte psa k vlastnej stope a velíte ´´stratil´´ . Pes by sa mal vracať po vlastnej stope až po stratený predmet a tento priniesť pánovi. Tento cvik je relatívne jednoduchý a ľahko nacvičiteľný. Taktiež je mimoriadne užitočný. Doporučujem.
14. Teraz môžeme kozlík začať postupne nahrádzať zverou a to zhruba v tomto poradí: drobná pernatá, pernatá do veľkosti bažanta. Nakoniec pernaté dravce. Ďalej drobná srstnatá (kuna a pod), mačka (pozor !), zajac, líšča, dospelá líška.
Ak narazíme pri niektorom druhu zveri na odpor pri prinášaní, opakujeme cviky zostreným nátlakom. Pritláčame kožu pyskou o očné zuby a prinútime psa takúto zver uchopiť. Ďaľšie donucovanie obvykle už nebýva potrebné.
15. Postupne začíname cvičiť nasledovné: Postupujeme so psom proti vetru ku zveri voľne pohodenej v krytine, ktorú pes predtým nevidel. Pokiaľ zver okamžite neuchopí a neprinesie, použijeme zostrený nátlak a cvik často opakujeme. To isté robíme aj s osobnými predmetmi (rukavica, čiapka, poprípade spomínaná sedacia palica) Pes musí všetky tieto predmety bez vyzvania automaticky prinášať.
16. Ak všetko, čo tu bolo doteraz opísané váš pes zhruba po mesiaci a pol cvičenia ovláda, doporučujem zakúpiť fľašu kvalitného sektu a úspech ako psíkov, tak aj svoj poriadne osláviť.
Slovo autora na záver:
Výcvik síce označujem v článku za ukončený, no musím upozorniť, že v revíre ho treba neustále utvrdzovať a vylepšovať. Netrpieť unáhlenosť, tým menej vypustenie zveri pred odovzdaním. Potom totiž vznikajú smutné úkazy z našich poľovačiek, že pes nesie zajaca, v tom sused vystrelí na iného, pes nechá prvého zajaca ležať, dobehne druhého, po ďaľšom výstrele nechá ležať aj toho a tak stále dookola, až kým nie je koniec kola.
Mnohí cvičitelia robia chybu v tom, že sa uspokojujú s polovičným výkonom a nepokračujú dôsledne v dokonalom upevňovaní pojmu nevyhnuteľnosti prinášania svojmu psovi. Dosť často sa stáva , že v určitom okamihu, v určitej fáze výcviku pes odmieta pokračovať vo vyššom výcvikovom stupni, tak, že nám nie je jasné či už je to chybou neskúseného cvičiteľa, alebo je chyba v zadubenom psovi. Mnohí cvičitelia sa pri takejto skúsenosti domnievajú že psa pokazili. No netreba zúfať. Je vtedy nevyhnutné postupovanie k vyšším stupňom vo výcviku prerušiť a vrátiť sa o niekoľko stupňov dozadu pričom opäť prechádzať fázami výcviku za zvýšeného nátlaku.
Fotografie: Agonny Shefis (greyluck.com)
Copyright © 2008 - 2025
Web From Pixels group
design by BORI
Navštivte také: stezka Pustevny | fotogalerie dorty | Faktura Online