Při pořizování čtyřnohého společníka si samozřejmě všichni přejí, aby z roztomilého štěněte vyrostl vychovaný a bezproblémový pes. Ne vždy se ale zadaří. Mnohokrát se tak stane kvůli zanedbání jedné z nejdůležitějších částí výchovy psa - socializaci.
Co je socializace
Socializace je proces začleňování do společnosti, osvojování si jejích pravidel, norem a chování. V praxi to znamená, že socializovaný pes nebude na procházce vylekaně uskakovat od čehokoliv, co se hne, neschová se pod postel, jakmile si pozvete návštěvu a nebudete mu muset nechat rozsvícenou lampičku při usínání. Správnou socializací tedy omezíme projevy strachu i agrese a získáme pohodového parťáka do života.
Kdy začít?
První fáze socializace začíná už s narozením štěněte - například roztomilými pranicemi se svými sourozenci se učí hierarchii a komunikaci. Správný chovatel pejskovi poskytne dostatečné množství podnětů. Už jen to, že vrh pyšně ukáže všem svým známým a nechá je se se štěňátky pomazlit znamená pro malé čtyřnožce důležitou zkušenost do budoucna. Prověřte si tedy chovnou stanici přes známé, poptejte se na sociálních sítích ostatních majitelů, najměte si soukromé očko. Jen tak si budete jistí, že jste vybrali dobrého chovatele, který nic nezanedbal.
Poté, co si přivezete chlupáče domů, dejte mu chvíli na prozkoumání nového domova, navázání kontaktu s rodinou. První rok vašeho společného života je nejdůležitější. Je nutné, aby štěně potkalo co nejvíce lidí i jiných psů, navštívilo nejrůznější místa a aby se z něj stal vyrovnaný pes. Na nic nepospíchejte, mějte na mysli, že štěně by nemělo získat žádné negativní zážitky.
Kam s ním?
Přestože ze začátku štěně není plně naočkováno, s trochou opatrnosti není problém ho brát ven. Začněte s krátkými procházkami v místě vašeho bydliště, pozvěte si domů návštěvu, abyste se pochlubili novým přírůstkem do rodiny, jděte do lesa plného nových pachů.
Po naočkování už se nemusíte bát ani rušnějších míst. Přihlaste se do psí školky, zjistěte si, kde se v okolí scházejí pejskaři a přidejte se k nim. Někteří už budou mnohem ostřílenější a určitě vám navrhnou další psí akce, na které vyrazit. Můžete taky zkusit návštěvu zoo, pejsek se pozná s novými zvířaty a vy si uděláte příjemný výlet.
Při seznamování s konkrétními novinkami postupujte pomalu a v klidu. Zásadním pravidlem je, abyste vy jako páníček byli "v pohodě". Pokud byste zkoušeli štěně uklidňovat a chlácholit, předem byste mu řekli, že je něco špatně. Je to pro něj asi stejně povzbudivé, jako kdybyste se vy před cestou letadlem podívali na katastrofický film o zkáze vzducholodi Hindenburg. Štěně by poznalo, že hrozí nebezpečí a bylo by o to nervóznější. Od neznámé věci neutíkejte, zároveň k ní ale pejska netahejte, pokud z ní má strach. Zkrátka se chovejte přirozeně a ukažte, že se není čeho bát.
A je to!
S velkou dávkou trpělivosti, dostatkem času a trochou selského rozumu vám z roztomilého štěněte vyroste vyrovnaný pes, který s vámi bude ochotně podnikat výlety po českých luzích a hájích, vesele komunikovat se svými psími kamarády a okouzlovat okolí zdravým sebevědomím.
Copyright © 2008 - 2024
Web From Pixels group
design by BORI
Navštivte také: stezka Pustevny | fotogalerie dorty | Faktura Online