Pokud se výchově vašeho štěněte věnujete dostatečně, neměl by s disciplínou psa být žádný problém. Ne každý má ovšem dostatek času a hlavně natolik silné nervy, aby zvládl soustavný trénink svého miláčka. Výcvik psa hraje v jeho životě velkou roli a dozajista ji oceníte i vy.
Obzvlášť u ohařů a dalších loveckých plemen je nezbytností, aby zvíře poslechlo každý povel i v náročnějších situacích. Právě návštěvy psího cvičiště vám v tomto ohledu pomohou, navíc také utužují vztah mezi psem a jeho pánem.
I cvičiště však mají své podmínky. Pes musí být starý nejméně tři měsíce, aby už měl za sebou stádium socializace s majitelem a prošel povinným očkováním. Samozřejmostí je také znalost základních povelů, které by mělo štěně zvládat víceméně bez problémů. Pokud se rozhodnete začít chodit na „cvičák" s již starším psem, kterého nezvládáte, nečekejte, že cvičitel vychová psa za vás. Rozhodnutí o budoucnosti vašeho miláčka tedy příliš neodkládejte.
Pro štěňata je většinou připraven speciální kurz, jakási obdoba lidské školky. Hlavním cílem je tu socializace s ostatními psy, štěně se učí, jak reagovat v různých situacích. Zprvu bude mladý pes rozrušený z přítomnosti dalších zvířat, a právě k tomu slouží první hodiny výcviku. Vyhneme se tak hrozbám rvaček a agresivity.
Další otázkou je, jak si vybrat ideální cvičiště právě pro vás. Prvním kritériem je samozřejmě vzdálenost od vašeho bydliště. Pokud se v přijatelné vzdálenosti nachází cvičišť víc, určitě si najděte čas k jejich prohlídce. Je více než důležité vidět jednotlivé trenéry v „akci", poznat jejich metody a přístup ke zvířatům. Pro mladé psy je nejlepší co nejindividuálnější přístup, trénink „v řadě" rozhodně neprospívá disciplíně. Nezapomeňte se zeptat na cenu a podmínky přijetí, které se většinou výrazně liší a příliš studu by nám mohlo připravit velice nepříjemné překvapení.
Při první návštěvě vámi zvoleného cvičiště nezapomeňte přinést očkovací průkaz s potvrzením o povinném očkování. Pes by měl mít kvalitní obojek, z kterého se jen tak nevyvlékne, nejlépe kožený, pro problematické psy řetízkový jednořadý. Dále pevné vodítko o délce 1-1,5m. Rozhodně ne řetízkové! Nejen pro štěňata, ale i pro starší psy přibalte náhubek a několik oblíbených pamlsků-kousky masa, nebo granulí. Pro motivaci psa dozajista pomůže i jeho oblíbená hračka.
Poplatky se platí většinou za jednu výcvikovou hodinu, tedy lekci. Cena se pohybuje kolem 100-150 Kč u základního výcviku, specializované programy jsou o něco dražší.
Foto: Greyluck.com
Copyright © 2008 - 2024
Web From Pixels group
design by BORI
Navštivte také: stezka Pustevny | fotogalerie dorty | Faktura Online