Kloubní výživa - nutnost nebo placebo?
Kloubní výživa je v dnešním světě plném zkratek jako DKK, DKL, OA jakousi samozřejmostí. Naprostou samozřejmostí by měla být u pracovních psů v zátěži, u starších pejsků a také v růstovém období štěňat velkých a obřích plemen psů. Ve všech případech by měla být kombinována s kvalitní stravou.
Ptáte se proč? Kloubní výživa vašemu psovi neublíží a když časem zjistíte, že psa opravdu postihlo některé z degenerativních kloubních onemocnění, můžete si alespoň říct, že jste pro prevenci udělali maximum.
Složky kloubní výživy:
Chondroitin sulfát
- glykosaminoglykan, který je hojně zastoupený v mezibuněčné hmotě chrupavky, polysacharid složený z monomerů glukuronátu (derivát glukózy) a N-acetylgalaktosaminu, na tento je navázána síra (vzniká tak chondroitin-4-sulfát a chondroitin-6-sulfát)
- ve střevech je působením mikroflóry chondroitin sulfát enzymaticky štěpen na základní složky (monomery), které jsou pak dále využity pojivovými tkáněmi (především již zmíněnou chrupavkou)
- využitelnost chondroitin sulfátu v preparátech závisí na několika faktorech, nejvýznamnější je např. technologie zpracování, obecně se uvádí, že využitelnost chondroitin sulfátu při perorálním podání je cca 20%
- chondroitin sulfát se řadí mezi tzv. SYSADOA léky - symptomaticky pomalu působící léky při osteoartróze, jeho účinek je při dlouhodobém užívání srovnatelný s nesteroidními antiflogistiky, avšak bez dlouhodobých účinků
Glukosamin
- vzniká z glukózy nahrazením jedné hydroxylové skupiny (OH) skupinou aminovou NH2, je součástí glykosaminoglykanů ovlivňuje metabolismus chrupavky
- v preparátech ho najdeme v formě solí
- sulfát - sirná sůl u které byla prokázána účinnost při terapii osteoartróz
- chlorid - chlorná sůl, terapeutický účinek není v současné době podložen
- stejně jako chondroitin sulfát patří mezi SYSADOA léky, při dlouhodobém užívání pravděpodobně dokáže zastavit degeneraci kloubních chrupavek
- z farmakologického hlediska je na chondroitin a glukosamin pohlíženo jako na samostatné účinné látky a není dostatečně podložena jejich pozitivní interakce (tzn. obě látky samostatně mají jednoznačně pozitivní účinek na stav chrupavky, ale není prokázáno, že jedna látka zvyšuje účinnost látky druhé)
Methylsulfonylmethan (MSM)
- jeho klinické účiny nejsou zatím dostatečně prokázány, údajně má protizánětlivé účinky, pravděpodobně mírně tlumí bolesti a otoky kloubů
- jeho význam, jako zdroj „aktivní síry" v organismu zatím také nebyl dostatečně prokázán (hlavním zdrojem síry v organismu jsou aminokyseliny obsahující síru, respektive bílkoviny)
Želatina
- hydrolyzovaný kolagen, který se získává vyvařením šlach, chrupavek, kostí vařením vzniká rosolovitý glutin
Vápník, fosfor, vitamín D
- v preparátech je jsou přítomny jako podpora pro kostní tkáň
- vitamín D je zapojen do resorpce vápníku ve střevech a jeho ukládání v kostech,
- pokud je v organismu nadbytek fosforu, sníží se resorpce vápníku ve střevech - správný poměr Ca:P je od 1:1 do 1:2, dle věku psa
DKK
Kloubní výživa není kloubní výživou v pravém slova smyslu, všechny látky, které jsou součástí těchto preparátů jsou látky, které si organizmus může syntetizovat z vlastních zdrojů, nutriční význam těchto doplňků je pro chrupavku spíše symbolický, významným pozitivem, je ale schopnost SYSADOA léků zasahovat do metabolismu chondrocytů (buněk chrupavky) a zpomalovat tak postup choroby.
Kloubní výživu vybírejte tak, aby vyhovovala věku, zdravotnímu stavu a aktivitě psa. Na trhu naleznete také velké množství lékových forem, ze kterých si můžete vybrat (roztoky, gely, prášky, tablety, ochucené suchary), prostudujte složení jednotlivých preparátů, dobu užívání a doporučenou denní dávku a vyberte přípravek, který bude cenou odpovídat kvalitě. Pokud si nevíte rady, nechte si poradit od svého veterináře, případně prodejce krmiv.
Závěrem snad jen, že na kloubní výživě téměř vždy značně ušetříte, pokud si pořídíte pejska z geneticky nezatíženého chovu a budete dodržovat základní pravidla výživy a aktivity, zejména v růstovém období.
Dorota Rozenkrancová
www.vesela-tlapka.cz
info@vesela-tlapka.cz
Použité zdroje:
Reece O., William: Fyziologie domácích zvířat, Grada 1998
Trojan Stanislav a kol.: Lékařská fyzilogie, Grada 2003
Diskuse k článku: Kloubní výživa - nutnost nebo placebo?
Zobrazit celou diskusi