navigace: Úvodní strana > Diskuse > Cenné rady > Elektronický obojek > Přidat komentář

Přidat komentář k článku: Elektronický obojek

Reagujete na příspěvek:

Mé zkušenosti s výcvikovým elektronickým obojkem D- kontrol Easy.
Autor: Mario Olah | 30.03.2010 15:39:37
Pes: Labrador stáří 2 roky nikdy necvičený na cvičišti od malička učen pouze povel ke mně a sedni. Pes celkem spolehlivě reagoval na povel ke mně do roka stáří, než pochopil, že by si mohl dělat, co se mu zachce a začal nám utíkat většinou za jinými psy, lidmi atd. I když většinou po útěku následoval trest vodítkem, míjel se účinkem a zřejmě oprávněně, pes netušil, za co přišel trest. Nemáme na psa vysoké nároky, co se výcviku týče, pořídili jsme si psa k rodinnému domu. Máme dvě malé děti, se kterými vychází pes báječně a jediné co nás trápilo je, že s ním na procházky nemůžeme jít tak, aby byl na volno, protože byla reálná šance, že vezme čáru. Poslední kapka byla, když nám utekl v 17 hodin z procházky a lidé z 20 km vzdálené vesnice nám volali v 7 hodin ráno následujícího dne, že k nim dorazil náš pes, podotýkám, že to bylo v únoru a v noci bylo -21 C°. Díky za dobré lidi a mou prozíravost, že měl na známce vygravírované mé telefonní číslo. S výcvikem psa nemám žádné zkušenosti a po pravdě ani čas na něj. Po týdnu uvažování a přečtení stovek názorů na el. Obojek jsem pořídil tuhle věcičku a začal přemýšlet, jak ji použiju, abych neudělal nějakou chybu a investice necelých 4 tisíc se vyplatila. Začal jsem tedy s tím, že týden pes nosil obojek bez reakce, jen aby si na něj zvykl.
Po týdnu jsem začal obojek používat následujícím způsobem. Vždy na povel ke mně jsem stisknul zvukový signál, a pokud pes neuposlechl, následoval impuls č. 1. reakce nic moc trochu to s ním škublo, ale dál si čmuchal a nevzrušoval se mým povelem. Následoval tedy impuls č. 2 a stisk na cca. 3 vteřiny výsledek: okamžitým úprkem běží ke mně. Já psa chválím, dostává pamlsek a takhle jsem to zopakoval v prvním týdnu cca. 4 x zatím jsem ho nevystavoval jiným psů lidem atd.. Snažil jsem se, aby spíš pochopil, že ke mně znamená hned a ne až si to panáček rozmyslí resp., pokud nereagoval, následoval zvuk pak impuls č. 2. Další dva týdny procházek s obojkem se jeho chování k povelu ke mně zlepšilo o 60% většinou, pokud neuposlechl na ke mně tak stačilo pípnout a běžel myslím, že už si spojil pípnutí s varováním, že něco dělá špatně a může přijít nepříjemný impuls. Následující dva týdny opět upevňování cviku a běhání na volno povel ke mně funguje na 80%, zbytek stačí řešit zvuk nebo impuls č. 1 na stisk cca. 2 vteřiny. Jsem velmi spokojený.
Po měsíci cvičení s obojkem ses se pokusil psa vystavit většímu lákadlu jiný pes, lidé atd. První zkušenost zajíc na poli, honička na povel ke mně nic, zvuk nic, impuls č. 3 stisk na 2 vteřiny pes zakňučel a opět úprkem letí ke mně, následuje dlouhá pochvala a dobrota. Další zkušenost pes u domu na vodítku dokonce fena zlatého retrívra mé psovi by se moc líbila, tady už stačil pouze zvukový signál, na ke mně ještě 100% nezareagoval. Třetí krizová situace pes vlčák na vodítku ve vesnici se starším pánem u zastávky, vlčák dobře vycvičený ten se od pána ani nehnul a zůstal klidně sedět, můj pes opět bere čáru za ním, protože to bylo na vzdálenost cca. 30m a já měl v jedné ruce tříletého kluka a v druhé jeho odstrkovalo, nestihl jsem zareagovat ovladačem a na povel ke mně žádná reakce. A tady sem udělal VELIKOU CHYBU, snažil sem se ho přivolat povelem ke mně, od toho psa samozřejmě neúspěšně a tak sem použil zvuk, nic následoval korekční impuls č. 2 a v tom můj klidný pes na vlčáka, se kterým se do té doby jen očuchávali, vystartoval, CHYBA spojil si ten impuls s ním!. Nezbylo mi nic jiného než ho odtáhnout ručně. A pánovi se omluvit.
Moje ponaučení, že pokud už je pes v kontaktu s člověkem nebo psem a nepodaří se ho odvolat zvukem nebo povelem ke mně tak impuls NIKDY nepoužít nevíte, jak pes zareaguje. Tady, ale vidím chybu ve mně a mé nezkušenosti obojek funguje, jak má.

Po dvou měsících používání se přivolání povelem ke mně skutečně velmi zlepšilo, ale chce to dbát na pochvaly a pamlsky. V krizové situaci se pes odvolat dá pomocí obojku což je úžasná věc!! Pro mě, který má hlavně strach z toho, že pes zdrhne během procházky někam do lesa a už se nevrátí je to úžasná pomůcka prostě 250m vodítko. Věřím, že časem se přivolání vypiluje na 100%, ale potrvá to. Jako jedinou nevýhodu trochu vnímám to, že před používáním obojku pokud jsme byly v lese na procházce, rád pes pobíhal docela daleko od nás a vrátil se, ale zase jsme zřejmě vždycky měli štěstí, že nic nepotkal, nyní se víc drží u mě a kontroluje si, kde má pána. Takže dostatek jeho pohybu vyřeším aportováním, které zbožňuje.
Pro pejskaře, kteří by nikdy za žádnou cenu obojek nepoužili, protože je to týrání atd.. Mám jen jednu odpověď, raději svému psu udělím impuls, ale vrátí se než, abych po vesnicích vylepoval plakáty o tom, že se mi ztratil pes, což je běžná realita. Takže je na každém, ať posoudí, zdali obojek pořídí či nikoliv má zkušenost je pozitivní! Ale chápu, že pokud ho dostane do ruky kretén tak psovi může ublížit. Chce si to uvědomit, že to má funkci upozornění na nevhodné chování nikoliv nástroje pro trestání.
Mario Olah – Vyskeř Český Ráj
 

* - Hvězdičkou označené údaje musí být vyplněny !

V textu jsou povoleny následující atributy:
  • <b>tučný text</b>
  • <i>text kurzívou</i>
  • <u>podtžený text</u>

Adresy typu www.neco.ltd, http://neco.ltd a ftp://neco.ltd budou převedeny na odkazy.

Vaše fotogalerie

Informace o novinkách emailem
< Srpen 2022 >
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Jaké témata článků by jste zde na portále uvítali?

10% (186)
71% (1371)
7% (132)
11% (207)
2% (43)
Počet hlasujících: 1939
Archiv »

 
Prohledat:
zavřítRegistrace | Funkce systému | Proč se registrovat | Ceník | Kontakty

Úvodní strana | Plemena ohařů | Články | Inzerce | Akce | Diskuse | Soutěže

Autorská práva | Reklama | O portálu Ohaři.eu | Zásady ochrany osobních údajů

Podporujeme | Podpořte náš portál | Mapa webu

Partneři portálu: Jen ty nejaktuálnější informace - to je Bonza! LEPŠÍ WEB

Copyright © 2008 - 2022
Web From Pixels group
design by BORI


Navštivte také: stezka Pustevny | fotogalerie dorty | Faktura Online