navigace: Úvodní strana > Diskuse > Jednotlivá plemena ohařů > Český fousek > Diskuse

Diskuse k tématu: Český fousek

Já bych dotaz měl
Autor: Petr Daněk | 01.11.2008 23:40:52
A nemáte chuť prezentovat toto jediné oficiální české plemeno tady na portále? A tím jej přiblížit ostatním milovníkům psů, či náhodným kolemjdoucím. V případě zájmu prosím napište na info@ohari.eu
Re: Já bych dotaz měl
Autor: WostraL | 03.11.2008 07:41:04
Samozřejmě, že ano, mám zájem, ale chci Vás jen trochu opravit, Český fousek není jediné oficiální české plemeno uznané FCI, my Češi máme ještě Českého teriéra, který je uznán FCI...:-)))
Re: Já bych dotaz měl
Autor: Martin | 05.11.2008 07:20:31
Ahoj, v tom popisu je to napsáno správně, Český fousek je naše jediné národní plemeno ohaře:-) Teriér je teriér
Re: Já bych dotaz měl
Autor: WostraL | 05.11.2008 07:40:52
Ahoj Martine, díky za upozornění, nějak jsem přehlédla to slovo \"ohaře\".
P.S. pozdravuj Arga

Zdraví Lucie, Gar a Fox
Re: Já bych dotaz měl
Autor: Martin | 05.11.2008 08:18:28
Jéé ahoj, to je v pohodě, mějte se krásně, Argovi pozdravy vyřídím a taky pozdravuj svou smečku;-)
Re: Já bych dotaz měl
Autor: WostraL | 05.11.2008 09:03:42
Jo, musím se malinko pochlubit, už máme kluky oba dva LUP, 5.10. jsem s Foxem úspěšně složila PZ (viz článek PZ v Dubči).
Přeji hodně zdaru v letošní lov. sezoně a hlavně ve výcviku do další výcvikové sezony, určitě Vás toho čeká stejně hodně, jako nás (LZ, SZVP, snad VZ).

Zatím pa Lucie

(třeba se zase příští rok potkáme na nějaké té klubovce)
Re: Já bych dotaz měl
Autor: Martin | 05.11.2008 17:31:58
Tož to jste pašáci:-) my máme první hon za sebou, ale pocity velmi smíšené, hlavně ráno po poslední leči:-)) Ne ta byla super. Hon zvláštní. Ještě ho popíšu u nás na webu. Na případné setkání se těšíme a taky vám přejem hodně zdaru. Martin a Argo
Re: Já bych dotaz měl
Autor: Petr Daněk | 05.11.2008 17:44:55
Klidne ho popište i k nám na web a třeba k tomu něco vyhrajete :)
Re: Já bych dotaz měl
Autor: WostraL | 06.11.2008 07:29:23
Tak my máme první hon taky za sebou, konal se 25.10. a pocity máme báječné, oba dva naši kluci makali skvěle a ostatní myslivci, kynologové i nekynologové si velmi chválili práci a poslušnost našich kluků....:-))) V sobotu máme další hon (opět se bude střílet jen bažant) a všichni se moc a moc těšíme, pak 15.11. máme hon na zajíce, tak na ten jsem zvědavá...:-)))
Reakce na ČF
Autor: Marek Latina | 03.12.2008 06:48:43
Dobrý den. Český fousek je plemeno, které si zaslouží obdiv. Nejen proto, že je to dobrý lovecký pes, ale hlavně proto, že je náš prostě český. Hodně lidí má snahu fouska přehlížet a to jen z toho důvodu, že prostě nepochází ze západu. Každý máme svoje a já mám fousky a dokonce dva. Za ty roky co jich mám jsem nezjistil, že by zaostávali v něčem za plemeny ze západu.
Re: Reakce na ČF
Autor: WostraL | 03.12.2008 07:19:58
Zdravím Martine, napiš něco víc o svých fousáčích, jak se jmenují - odkud je máš, jak jsou staří, my fouskaři jsme zvědaví...:-)))
Český fousek
Autor: Marek Latina | 06.12.2008 12:29:11
Jestli se mohu pochlubit mám dva ČF, ten starší se jmenuje Cesar od Dubového dvora a bude mu již devět let. Toho mám pro loveckou praxi a jsem s ním spokojen. Ten mladší se jmenuje Hary ze Šimárníku a bude mít osm měsíců, je to hnědák s náprsenkou. Tohoto pejska bych chtěl dostat do chovu snad se mi to podaří. Mějte se a napište o svých fousáčoch.
Ahoj Marku
Autor: Draha Michal + Ar a Bryt | 10.12.2008 15:04:54
Z Haryho roste pěkný pes, požádala jsem Pavlu aby nám poslala foto. A´t se ti s ním v příští zkouškové sezóně daří a podaří se ti ho uchovnit. Když tak pošli tady na Web nějaké jeho fotky a taky fotky "starouše" :o)
Dotaz
Autor: Laďa | 11.12.2008 17:11:41
Dobrý den.<br /> <br /> Jsem začínající myslivec a uvažuji nad koupí štěněte. Nechci němce-protože toho má každý:-) Rozhoduji se mezi Fouskem a Pointrem. K fouskovi me to tahne víc-je to naše plemeno a uplně sem si zamiloval hnědáky-jsou to nádherní psi. Ale teď nevím, s kterým plemenem bude lehčí život- jestli s fouskem nebo s pointrem. Nemám zkušenosti a nevím, které plemeno se bude cvičit líp. Slyšel sem, že se ale fousek cvičí sám, tak nevím:-)<br /> <br /> Kdo můžete, poraďtě. Moc dík!
Re: Dotaz
Autor: WostraL | 12.12.2008 09:41:11
dobrý den, žádný pes se necvičí sám....:-))) Ale jako začátečníkovi bych Vám určitě doporučovala spíše fouska - také jednoho máme + maďarského ohaře a fouska Vám mohu jen doporučit. Fousek má oproti pointrovi další výhodu a tou je ucela určitě odolnost vůči nepříznivému počasí, přece jen - ti krátkosrstí pesani to hůře snášejí. Tak šťastnou ruku při výběru štěnda..:-))
Re: Dotaz
Autor: arasid | 12.12.2008 14:03:41
Co se týká, že se fousek "cvičí sám". Je to trochu jinak, jsou linie kde fousci mají (tím spíše když se takové štěně vyvede) skoro vše dané, ale ne, že by se cvičili sami, ale spíše svého vůdce vedou a hodně to má vůdce usnadněné, ale není to o tom , že by jste měl hotového psa bez toho aby jste se mu věnoval, jak co se týká výchovy, výcviku základní poslušnosti a následně výcvik lovecký. Pěkně popsané to je v knížce pana ing. Dostála - Český fousek.
Popisuje zde liniovou plemenitbu, která u fousků je a právě tam hovoří např. o linii VII, že psi této, jsou psi, kteří jsou vhodní pro začátečníky, že své vůdce "sami vedou". Ze své zkušenosti mohu potvrdit. Máme 1-3/4 starého psa, složeny všechny zkoušky (vše v I ceně, poze VZ II cena, limitní známka vlečka s liškou) a uchovněného. Když to beru zpětně, tak kromě aportu jsme mu nemuseli moc co vysvětlovat, vše co se týkalo a týká práce byla už spíše otázkou poslušnosti. Ale byla to spousta hodin v honitbě, kdy musíte se psem zvládnout klidy před zvěří, naučit aport, naučit se vysvětlit mu co po něm chcete při jednotlivých disciplínách a jak si představujete, že by to mělo vypadat. Necvičit sám, najít si další lidi se psy stejného plemene (nyní myslím s oahři) a dělat společné nácviky na zkoušky.
Co se týká srovnání pointer a fousek. Hlavní rozdíl popsala Lucie W. - osrstění. Pokud budete chodit hodně na lovy kachen, naháňky, hrubosrstý pes má tady výhodu, nebývá mu tolik zima, z naháněm nemá tak dorasovan kožich. Co se týká výcviku, je pes od psa, můžete natrefit (jako my) na velmi temperamentního, dominantního fouska, se kterým se budete při výcviku (spíše v poslušnosti) mořit a můžete natrefit na pointra a ten se od vás nehne i když je to anglický ohař, který by měl mít spíše daleké prostorné hledání a teperament by měl mít v krvi. A naopak. Pokuď Vás to táhne k fouskovy tak neváhejte. Inzeráty najdete na klubových stránkách, jinak chovatel od kterého máme našeho psa, teď má štěňata, k odběru budou jestli dobře počítám v lednu. Štěňata by měla být na VII linii, mělo by to být kvalitní spojení. Má ve vrhu hnědáky i bělouše.
Re: Dotaz
Autor: Laďa | 12.12.2008 22:55:41
Moc děkuji Lucii i Arasidovi. To s tou VII linii je moc zajímavé, nikdy jsem o tom neslyšel. To, jak sem napsal, že se cvičí sám, jsem myslel samozřejmě s nadsázkou, vím, že pes se cvičit musí. Mám zkušenosti s výcvikem služebních psů, ale ne s loveckým výcvikem. Ještě bych se rád zeptal na jednu věc. Neexistuje u fousků nějaká "dvojtvárnost" srsti? Mám známeho, který má fenku fouska-ta je hodně "chlupatá" a má hrubou srst. Druhý známý má psa, hnědáka. U něho se mě zdá srst jemnější a kratší. Nemá háhodou ten chovatel i nějaké www stránky?

Děkuju za odpověď.
Re: Dotaz
Autor: Laďa | 13.12.2008 16:34:06
A ještě bych potřeboval doporučit nějakou literaturu-nemusí být přímo o fouskách, ale o chovu psů. Potřebuju se do toho trochu dostat. Nevím, za jakých podmínek se může pes dostat do chovu, jak založit chovnou stanici, jak psa přihlásit ke zkouškám a za jakých podmínek, něco o chovných liniích apod...
český fousek
Autor: Jana | 14.12.2008 14:49:48
Je dobré se poradit s poradcem chovu.
Re: Dotaz
Autor: Martin a Argo | 25.12.2008 17:23:44
Z literatury k ohařům bych vám doporučil Josef Kvíz - Výchova a výcvik ohaře a Jan Báča - Výcvik ohaře pro praxi. Knížky jsou staré a obtížně k sehnání, ale čas od času se objeví třeba na aukru. Chce to trpělivost, ale sehnat se dají, mi letos obě dvě ukradli (spolu s batohem z auta), ale právě na aukru jsem je sehnal. Fouskům zdar!
Re: Dotaz
Autor: Radka a Agnes | 21.01.2009 11:46:01
Pokud by jste měl někdo zájem, mám Výchovu a výcvik ohaře od Josefa Kvíze naskenovanou, můžu tedy poslat emailem. Mě tahle knížka s výcvikem mojí výmarky moc pomohla. Ale hlavně bylo a je super cvičit s ostatníma nadšencema, navzájem si pomáhat a radit si.
Re: Dotaz
Autor: WostraL | 21.01.2009 12:49:53
Radko, mohla bych tě tedy poprosit, zaslat mailem tu naskenovanou knížku od Kvíze? Byla bych ti moc vděčná, díky Lucie
Re: Dotaz
Autor: La | 21.01.2009 19:19:47
Mohl bych taky poprosit o zaslání té knihy mailem. Moc děkuju.
Re: Dotaz
Autor: Radka a Agnes | 22.01.2009 10:40:20
Můj email je radka.prchalova@tntpost.cz. Kdo chcete poslat Kvíze napište mi.
Re: Dotaz
Autor: Laďa | 21.01.2009 19:26:15
Můj mail je SLadislav@seznam.cz
Re: Dotaz
Autor: Jitka Polcrová | 15.04.2010 09:07:09
Dobrý den
chtěla jsem se zeptat zda ještě máte Výchovu a výcvik ohaře od Josefa Kvíze naskenovanou.Mohla by jste mi ji poslat.Předem děkuji s pozdravem Polcrová
PS.Samozřejmě budu ráda když mi i poradíte nějaké triky na výcvik peska,které se vám osvědčil.Mám 5měsíční fenku,ale venku se jí bojím pustit,Mám strach že mi uteče.
Re: Dotaz
Autor: arasid | 15.04.2010 21:01:01
Zdravím, napište mi na email oharici@email.cz kontakt na Vás, pošlu Vám ji.
Nebojte se někde kde je bezpečno fenku pouštět, jinak si zaděláváte na problém. Naopak ji dejte volnost ale takovou aby ona vás následovala, štěně se rychle naučí že si vás má hlídat, to najdete v literatuře o výchově psů (jedno jaké plemeno). Jinak se z ní stane útěkář jakmile ji pustíte z vodítka. Prostě ji pusťte a jděte si svým směrem ne vy za psem, ale pes za vámi. ... postupně potom toto dělejte i při rušivých vlivech, někdy převáží že budou zajímavější děti, jiní psi, ale to všechno překonáte a naučíte se. Také začněte chodit na nějaký dobrý cvičák, kde budete trénovat právě přivolání ve skupině, odvolání od psů, nebo pokud máte dobré známé, některé věci natrénujete s nimi, pokud též mají psa a případně i děti (ne úplně ty malé :o))) )
Re: Dotaz
Autor: Michal | 07.08.2010 19:19:53
Dobrý den,nevím jestli to ještě půjde,ale poslala by jste mi tu knížku,děkuji
Re: Dotaz
Autor: Jiří Blecha | 24.02.2011 15:08:16
Dobrý den, zítra jsi jedu pro štěně ČF a chtěl bych poprosit o zaslání neskenovné knížky Výchovu a výcvik ohaře od Josefa Kvíze. Bude to můj první lovecký pes a čtu co se dá, děkuji
Re: Dotaz
Autor: Jarda a Andy | 15.01.2009 16:35:07
Pointer a ČF stojí podle mě na opačných stranách polů mezi ohaři. Pointer jako zástupce britských ohařů je naprostý plnokrevník - v rychlosti, stylu a kráse při hledání se mu může rovnat pouze Anglický setr:-), POI je ideální pes pro sokolníky, kteří potřebují hlavně rychlé, prostorné hledání a vysoce a kvalitní "vystavení" zvěře. Fousek je klasický "dělník" pro mysliveckou praxi, myšleno vyloženě v pozitivním slova smyslu, to co ztrácí na POI v práci před výstřelem - (jeho hledání je daleko pomalejší, méně prostorné a elegance je nesrovnatelná) získá na POI ve všestranné práci, většina ČF bude naprosto perfektně pracovat v jakémkoli terénu, za jakéhokoliv počasí a výcvik ČF pro všestrannou práci bude u většiny jedinců jednodušší než u POI. Takže pokud jste myslivec a máte psa hlavně pro praxi zvolil bych ČF, ale pokud jste milovník spíše loveckých psů a třeba FT než samotné myslivecké praxe tak elegantějšího krátkosrstého psa než je POI nenajdete.
Re: Dotaz
Autor: J.F | 21.01.2009 21:16:33
Dobrý den, chovám anglické ohaře a používám je na práci né na FT. Jsem spokojená, záleží na vadení psa...
Re: Dotaz
Autor: WostraL | 22.01.2009 06:55:25
Tak to zcela určitě, vždy záleží na vedení psa, pak z každého plemene může být dobrý pracant.....Měla jsem ale na angličany smůlu, na podzimkách jeden vypadl na přinášení teplé srstnaté a na nácviku anglán nevzal zajíce jinak, než pinzetou.........ale zcela jistě to nebyla chyba psů, ale nedocvičenost aportu......A v praxi jsem se s žádným plemenem setrů nesetkala.......Letos jsem se poprvé v praxi setkala s prací velkého münsterlandského ohaře, tedy ne s jedním, ale se čtyřmi pesany (jeden pes a tři feny) a musím říct, že bomba, fakt makali skvěle.......
Re: Dotaz
Autor: J.F | 23.01.2009 13:15:39
Tady opravdu záleží na aportu, když jsem fenky připravovala na LZ tak odhozená srstnatá byla za odměnu.... a to holky berou do plné mordy. Chodím na hony do bažantnice a setruše jsou skvělé......
Re: Dotaz
Autor: Jarda a Andy | 22.01.2009 09:35:51
Dobrý den, já jsem milovník AO, samozřejmě vím, že existují výborní všestranní Britští ohaři, Martin Hartl se letos se svou IS Desireé z Košumberka dostal i na Knolla kde měl ohromnou smůlu, která mu zabránila k cestě na bednu, Jana Votrubová se svým AS Frodem z Mešinské Hájovny skvěle složila VZ, AS Eglantine Leslie Leven vyhrála těžký memoriál ve vodních zkouškách kdy porazila i všechny kontinentální "vodaře", p.Korelus má skvělé všestranné Pointry a mohl bych určitě pokračovat. Ale jen pokud jde o porovnání vloh, pro začátečníka který jde vyloženě po všestranném psovi do českých podmínek, tak si myslím, že pro tento konkrétní výcvik (VZ a Česko) bude průměrný jedinec ČF vyhovovat asi trošku více než POI (hlavně díky jednodušší cvičitelnosti ČF a lépe připravené srsti do náročných podmínek). Já osobně si v trialové práci troufnu se svým angličanem i na nejlepšího ČF, ale ve všestranné práci ani na toho nejhoršího:-)))
Re: Dotaz
Autor: Laďa | 22.01.2009 18:52:19
Tak už sem asi definitivně rozhodnut pro fouska:-) Ještě bych se rád zeptal: Když sem teda začátečník a chtěl bych koupit štěně, mám volit variantu "levnější" nebo "dražší" ( lepší rodiče/horší rodiče) nebo nevím jak se dobře vyjádřit, ale určitě mě chápete. Jestli mám vybrat štěně, kde mají oba rodiče všechny zkoušky v I.ceně a ještě jsou oba CAJC, CAC a nevím co ještě, nebo spíš něco normálnějšího-rodiče po 1 zkoušce atd... Bojím se totiž 2 věcí- když sem ten začátečník, tak za 1. Mám strach z toho,že když si koupím "perfektní" štěně¨,tak ho nedokážu vycvičit a bude mě mrzet, že sem zkazil psa. A za 2. Když si koupím nějaké to "obyčejné" tak abych pak neměl potíže s výcvikem-že by byl pes méně chápavější nebo tak nějak. Určitě mě chápete. Teď bych nijak nechtěl poškodit ty "obyčejnější" pejsky:-) Doufám, že někoho nerozhněvám :-) Nevím do jaké míry rozhoduje kvalita rodičů...
Re: Dotaz
Autor: fousek | 23.01.2009 07:07:21
Láďo, moc vám gratuluji, že jste se rozhodl zrovna pro českého fouska, teď Vám přeji šťastnou ruku při výměru štěnda. Odopvědi na vaše otázky se můžou rozcházet, já osobně si nemyslím, že by jste měl psa zkazit, ptotože jste začátečník.....a nemyslím si, že když si koupíte "obyčejné" štěně, že by pracovalo nebo se cvičilo hůře než jiné štěně......prostě, hodně záleží na štěstí, po jakém štěndu z vrhu sáhnete.......A zda zaplatit více, nebo méně, to je jen na Vás, jak se rozhodnete......myslím si, že i ten nejdražší fousek je pořád znatelně levnější, než jiná "módní" plemena ohařů....
Re: Dotaz
Autor: Jarda a Andy | 26.01.2009 11:49:35
Dobrý den, doporučoval bych hlavně výběr Vašeho budoucího dlouholetého kamaráda neuspěchat...Nejdříve navštivte nějaké www stránky chovatelských stanic, klubové stránky, výstavy, zkoušky a vytipujte si tak 3-4CHS. Tyto stanice pak obešlete buď emailem nebo telefonicky a sledujte jejich zájem o vás. Ze svých zkušeností vím, že nejlepší pomoci se dočkáte od "svého" chovatele, také se dívejte jak daleko je chovatel od Vašeho bydliště, je dost možné, že tam budete občas jezdit. Podle odpovědí se jeďte do vytipované CHS osobně podívat...na tituly a zkoušky bych se ohlížel až potom...on většinou kvalitní chovatel má i kvalitní psi...nechte si budoucí rodiče také ukázat při práci. Klidně si na štěně počkejte a neberte zrovna to, co je zrovna k mání...Určitě si výběr proberte i tady, s místnímy znalci ČF, Ti Vám určitě dobře poradí.
Re: Dotaz
Autor: Pávková | 26.01.2009 20:02:29
Je sice pěkné, že radíte kouknout na www jenže u fousků jich je málo.....Zkoušky u setra je něco jiného tam stačí ZV a je chovnej.. A na práci u rodičů koukejte i na výstavu. U fouska psa jsou VZ, ověřovací vlohy, a feny mají PZ, ověřovací vlohy. A také fena muže mít na výstavě DOBROU, pozor na to...Asi bych po D feně štěňdo nechtěla. Já bych se i poradila s poradcem chovu. Do fousku trochu vidím tak snad Vám moje rady pomohou. mějte se a hodně štěstí. Jen bych se chtěla optat z jakého okresu jste, třebas Vám nějakou chovnou stanici poradím....
Re: Dotaz
Autor: WostraL | 27.01.2009 06:54:48
Radím tady, podívat se na web stránky klubu chovatelů, ne na stránky chov. stanic, kterých je na netu opravdu jen velmi málo. A kontaktovat poradce chovu jsem Láďovi taky psala....stačí jen pozorněji číst.
Ptáte se, odkud Láďa je....nás ostatní fouskaře by jistě zajímalo, z jakého okresu jste Vy a jaké chovatelské stanice by jste Láďovi poradila......
Re: Dotaz
Autor: Laďa | 27.01.2009 13:43:39
Paní Pávková, omlouvám se, ale tomu, co jste napsala jsem vůbec nerozumněl. To že jsou u psa ověřovací vlohy VZ a u fen PZ tomu nerozumím a to že fena může mít na výstavě DOBROU, tomu taky ne. Já myslím,že potomek získává vlastnosti a vzhled po obou rodičích a i po prarodičích... Mohla by ste mi to prosím nějak "rozumněji" vysvětlit, co jste tím myslela?

Děkuji
Re: Dotaz
Autor: Pávková | 27.01.2009 18:35:56
Dobrý den, chovný pes musí mít Vz všestránné zkoušky, a chovná fena musí mít aspoň Pz podzimní zkoušky, jsou také v chovu fenky které dostanou na výstavě známku Dobrou, Máte pravdu, že štěňdo má geny po obouch rodičích a prarodičích. Myslela jsem to tím, že je lepší koukat na rodiče co dostanou Výbornou na výstavě než Dobrou. Určitě bych šahla po štěňeti, kde mají rodiče mnoho zkoušek a výstavně výborný. Je to jen můj názor. Hodně štěstí přeji....
Re: Dotaz
Autor: Pavkova | 23.01.2009 13:25:47
Dobrý den, jen by mě zajímalo kolik fousků jste cvičil? Píšete o tom, že se cvičí lépe, není to pravda.... Hodně záleží na výcviku a psovi. A také píšete o tom, že si troufnete s AS na FT. A copak má Váš pes za zkoušky ?
Re: Dotaz
Autor: Evin | 13.02.2009 23:00:13
No nedá mi to, abych nezareagoval... Zmíněný AS Andy má složeny ZV na druhý pokus a páníček Jarda "chodí" mezi pejskaři všeho všudy 3 roky (a to jen na výstavách), je to tedy jeho první pes. Nevím zda je to ta pravá osoba na rady týkající se pointerů a fousků! :-/ Docela by mě zajímalo, kolik takových fousků viděl pracovat a jak může tedy vědět, co zmíněná plemena potřebují do výcviku, když nezvládá vycvičit ani svého anglána. Trochu mě ty jeho rady tady nakrkly - cvičím všestrannou práci a pohybuju se i mezi fousky, ale nikdy bych se nehrnul do tolika "odborných" rad začátečníkům jako on tady valí!!! Uff pane Jardo!
Re: Dotaz
Autor: WostraL | 14.02.2009 08:07:05
Vsak doufam,ze pripadni ctenari zacatecnici ty jeho prispevky ctou s rezervou;-) Me nejvic vadi, jak se na el. obojek diva jako na spasu. Podle me,kdo pouziva el. obojek,aniz by nejakeho psa vycvicil bez nej-kord na ZV,neni zadny cvicitel.
Re: Dotaz
Autor: Jana | 14.02.2009 10:57:20
Tak...., obojek používám také na setruši, ale jen na klidy. Potřebovala jsem ho jen párkrát a jen na jednu fenku. Občas je potřeba. A pan Ervin jaké má plemeno. Ptám se jen ze zvědavosti :-) s pozdravem Jana
Re: Dotaz
Autor: WostraL | 14.02.2009 11:12:41
Tak,pokud EO pouzije nekdo,kdo jiz s vycvikem oharu zkusenosti ma a pouzije jej jen na urcitou disciplinu,tak to akceptuji,ale vim,ze to jde i bez nej. Ale muj nazor je,ze EO nepatri do rukou zacatecnikovi,ktery nevi,jak vycvicit psa bez EO. To jest jen muj nazor. Jo pane Evine,sverte se,co mate za pejska ci pejsky,jsme zvedave;-) A vzhledem k tomu,ze jiz mate zrejme i zkusenosti s vycvikem,tak by me zajimal i Vas nazor na EO;-)
rozdíl Český fousek x NDO
Autor: Jana | 01.11.2010 16:37:29
Dobrý den, chtěla bych se zeptat, jaký je rozdíl mezi Českým fouskem a Německým drátosrstým ohařem. Mně vzhledově připadají tato plemena skoro stejná, jakou mají povahu? Moc se mi líbí, chtěla bych aktivního psa, se kterým mohu na kolo, běžky, brusle...bude ale chován v bytě. Jsou tato plemena pro mne tedy vhodná? Děkuji za odpověď!!
Re: rozdíl Český fousek x NDO
Autor: Arasid | 02.11.2010 13:29:40
Vzhledově pokuď NDO nebude černý bělouš jsou skoro k nerozeznání. Když si je postavíte vedle sebe, tak již rozdíly v konstituci uvidíte, ale jsou nepatrné.
Povahově mohou být někteří dráťáci ostřejší jak na druhé psy tak na lidi, občas se najde takový i mezi fousky ,ale přijde mi, že v mnohem menší míře. Zatím co jsem se setkala tak většinou dráťáci bez důvodu vrčeli na druhé, to samé jsem pozorovala u výmarů. Ale dá se to výchovou potlačit. Dráťák se nedoporučuje jako první pes pro nezkušeného majitele. Nemohu říct že by byl fousek přítulnější než dráťák. Je to pes od psa bez ohledu na plemeno. Dráťák by měl být temperamentnější, ale není to pravidlo.
Zvažte zda není škoda si pořídit loveckého psa jenom jako kamaráda ke kolu, na běžky, brusle. Bude záležet na daném jedinci, zda se Vám podaří v něm lovecký pud potlačit natolik, aby jste mohla jet v klidu na kole lesem a pes neutekl po stopě za zvěří. Pokud se to stane, budete muset psa učit povely cviky z lovecké kynologie a na poklidné vyjížďky a procházky na nějakou dobu zapomenout. Jsou to nádherná zvířata, stejně jako další ohaři, je paráda a potěšení vidět je při jejich lovecké práci. Jsou stejně vděčni za kontakt se svým pánem a aktivitou s ním. Většina z nich velmi ráda aportuje od štěněcího věku.
Je jedno jestli bude v bytě nebo venku na zahradě. I když v létě a v teplých dnech jara a podzimu jim je lépe venku. Jsou to přeci jenom hrubosrstá plemena s podsadou , která je má chránit před nepřízní počasí.
Pokuď by to měl být Váš první pes, preferovala bych fouska.
Re: rozdíl Český fousek x NDO
Autor: Jana | 02.11.2010 16:51:01
Dobrý den, děkuji za odpověď. Již jsem pejska měla, fenku labradorského retrívra, ale protože to nebyl běhací pes, chodily jsme na dlouhé procházky, do lesa, k vodě, ale na kolo jsem s ní nemohla. Proto zvažuji německého ohaře, více se mi ale líbí český fousek. Nevadil by mi ani kříženec těchto plemen.
Re: rozdíl Český fousek x NDO
Autor: Arašid | 02.11.2010 21:38:29
Tak si českého fouska pořiďte jestli se Vám líbí více. Pokuď narazíte na rozumného chovatele tak se pokusí vám vybrat štěně temperamentní ale nejméně vhodné do chovu. Fousci s PP ani NDO s PP nepatří mezi drahá plemena, takže bych volila raději s PP. Už i proto, že třeba Vás trochu donutí se věnovat i lovecké kynologii, třeba Vás chytne, ale se psem bez PP na zkoušky lovecké nemůžete. Fousek pokuď se nezradí při přivykání na vodu, tak je výborný vodař a jsou tací které nemůžete z vody dostat :o)
Výcvik českého fouska
Autor: Sabina | 05.11.2010 12:36:33
Zdravím, obracím se na Vás jakožto největšího přispěvatele. Mám 3/4 roční fenu ČF bez PP. Se základním výcvikem si poradím (s čím si neporadím sama, poradí cvičák ;). Nevíte zda je v okolí Brna myslivec, nadšenec, chovatel ČF který by pomohl s výcvikem v lese? Nemám s tím zkušenost a ráda bych se to naučila. Vím, že to bez PP není tolik "perspektivní" ale fouskům bych se chtěla věnovat i nadále.
Re: Výcvik českého fouska
Autor: Arasid | 05.11.2010 12:47:56
Napiště mi více na email oharici@centrum.cz
náhubek
Autor: Markusss | 01.02.2011 18:15:28
Mám doma fenku českého fouska, a chci se s ní vydat do města hromadnou dopravou, aby si vyzkoušela všechny situace a nic ji nemohlo překvapit. Bohužel narozdíl od ostatních plemen psů na ni nemůžu sehnat vhodnou velikost náhubku. Prosím pomozte mi ve výběru.
Trimování
Autor: Leny | 05.03.2011 21:13:55
Dobrý den chtěla bych se zeptat jestli se může trimovat Český fousek??děkuji za odpověd
Re: Trimování
Autor: Arašid | 06.03.2011 21:42:49
Ano může, záleží jakou má srst, pokud je chlupatý moc tak dokonce by jste měli pokuď s ním půjdete na výstavu a nejenom na ni. Hlava má být hladká , samozřejmě fous se netrimuje ani nekrátí jenom vykartáčuje, upravit slecha, upravit běhy aby nebyla odstávající srst, nůžkami upravit srst na břiše, aby se zvýraznila spodní linka hrudníku. upravovat cca 1 měsíc před výstavou, aby se otrimovaná srst srovnala. Upravit i srst na proutku.
výchova fouska
Autor: Naďa Burianová | 13.03.2011 04:54:59
Dobrý den, mám fenečku křížence labradora (matka) a podle všeho českého fouska, víc se potatila:) je to nádherná střapatá uličnice, dobře reaguje na povely, ráda se učí, ale po sedmém měsíci nemá chuť poslechnout ,,nepopulární,, povely, NESMÍŠ, PUSŤ atd... Je možné že by procházela nějakou psí pubertou nebo jsem udělala chybu ve výchově? Netrestám ji, stačí výrazné vyhubování nebo vykázání na místo a ignorování. Dívá se na mě z bezpečné vzdálenosti a čeká jak to dopadne. Kamarád mi říkal že fousek potřebuje ,,pevnější,, vedení, ale nechci z ní vychovat bojácného pejska. Děkuji za odpověď. Naďa
výcvik českého fouska
Autor: Leny | 16.03.2011 19:09:34
Dobrý den,neznáte někdo dobrého cvičitela na Vysočině nebo Jihomoravském kraji??
fousek
Autor: jola | 19.11.2012 19:21:55
Dobrý den, zvažuji pořízení druhého psa. Teď máme osmiletého šarplanince a tak uvažujeme o dalším, pár let by byli spolu.... U šarplanince mi vadí, že jeho cvičení není jednoduché, že je agresivní na cizí psy a že nezvládá moje dlouhé procházky..... A to si myslím, že by splňoval český fousek. Měl by k dispozici velkou zahradu, boudu a dlouhé procházky, ale bohužel nepravidelné :-(.... takže se může stát, že v zimě, kdy je brzy tma s ním nestihnu po práci procházku, pracuji ale jen 3 dny, takže pak bych mu to zase vynahradila....A pak ráda jezdím na celodenní túry, to bych ho brala s sebou....Chtěla bych se zeptat, jestli to, co mu mohu nabídnou je O.K.? Jestli by mu nechybělo to lovení ???? A pak jsem se nikde nedočetla, jestli je to také hlídač???? <br /> Děkuji za odpověd
Re: fousek
Autor: arasid | 26.11.2012 14:15:38
Pokud bude fousek mladý, potřebuje alespoň 2x denně se proběhnout, vybít energii, až se naučí aport, dá se vybít energie aportováním něčeho pro něj zajímavého. Bez toho je z něho devastátor, nudí se. To co nabízíte by snesl a pokud mu u toho zaměstnáte i hlavu tak by mohlo i dostačovat. Samozřejmě ne hned, ale až vyroste a dospěje. Jak budete řešit nesnášenlivost svého prvního psa, možná, že úpokuď přivedete štěně, tak si zvykne, ale i tak může dojít v době dospívání fouska ke střetu těhto dvou osobností. Ale to jenom moc předbíhám.
Dále zvažte, český fousek je lovecké plemeno tělem i duší a je škoda ho mít jenom na zahradě a jako společníka. I když, raději jako společníka než zavřeného po celý rok v kotci.
Fousek ve většině případů hlídá, ale není to typický obranář a hlídač a také záleží jedinec od jedince. Je svým založením spíše přátelský.


Diskuse k tématu: Český fousek

  Zobrazit celou diskusi
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
-
|-
|-
|-
|-
|-
|-
|-
||-
|-
|-
||-
|-
|-
-
|-
|-
||-
|-
|-
||-
||-
||-
||-
||-
||-
|-
|-
|-
|-
|-
-
-
-
-
-
-
-

Vaše fotogalerie

Informace o novinkách emailem
< Červenec 2024 >
PoÚtStČtSoNe
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031

Jaké témata článků by jste zde na portále uvítali?

10% (188)
71% (1391)
7% (136)
11% (214)
2% (44)
Počet hlasujících: 1973
Archiv »

 
Prohledat:
zavřítRegistrace | Funkce systému | Proč se registrovat | Ceník | Kontakty

Úvodní strana | Plemena ohařů | Články | Inzerce | Akce | Diskuse | Soutěže

Autorská práva | Reklama | O portálu Ohaři.eu | Zásady ochrany osobních údajů

Podporujeme | Podpořte náš portál | Mapa webu

Partneři portálu: Jen ty nejaktuálnější informace - to je Bonza! LEPŠÍ WEB

Copyright © 2008 - 2024
Web From Pixels group
design by BORI


Navštivte také: stezka Pustevny | fotogalerie dorty | Faktura Online