navigace: Úvodní strana > Diskuse > O ohařích > Jakého pejska do bytu? > Diskuse

Diskuse k tématu: Jakého pejska do bytu?

ohar v paneláku
Autor: arasid | 07.11.2008 09:58:37
Zda psa VOK ano či ne, Vám nikdo nedá jednoznačnou odpověď. Vy si musíte říct zda budete mít čas se psovy věnovat a celkem dost. Ohaři nejsou psi které stačí \"uběhat u kola\" ale potřebují i zaměstnat hlavu. Jinak se z nich stává demoliční četa když se nudí. Ale to už jste si určitě přečetla jinde. Takže denní dávky venčení, cvičáku či jiné práce.
Co se týká soužití s dítětem. Vezměte na vědomí, že budete muset hlídat dítě i psa aby se něco nestalo. I přes výbornou socializaci, stanovení hierchie v rodině, se může nedopatřením stát, že se pes ožene. Sami máme dvě děti ve věku 8-10 let, pořizovali jsme si ohaře (ČF) na jaře 2007. Se synem to bylo v pohodě, ale dceři jsme museli neustále dokola vysvětlovat a ještě se kolikrát stane, že i dnes v jejich 8 letech, že se štěně (když byl pes malý) netahá jako kočka, když už je pes velký že si nemůže a nesmí při hře před ním lehat a nechat psa na ní si zvyšovat dominanci a další věci. Takže se psem si děti můžou hrát a vést ho pouze v naší přítomnosti. Vypouštět z kotce taky pouze v naší přítomnosti. A to náš pes není agresivní, je naopak milý ke komukoliv, nekonfliktní s lidmi a psy, ale je velmi temperamentní a jenom když do vás narazí z trysku při přivolání nebo hře je to pořádná šlupka, kterou máme občas my dospělí problém ustát. Nebo nás chce přivítat tak je to prostě taková dělová skákající koule vrtící celým tělem.Takže si dovedete představit že se stačí v běhu o dítě otřít a úraz je na světě.
Pokuď se nechcete věnovat psovy po lovecké stránce, a rozhodnete se zůstat u plemene VOK, zkuste se domluvit s chovatelem a vybrat štěně spíše klidné ale ne bázlivé, a nevhodné pro lov. upotřebení.
VOK do bytu
Autor: WostraL | 07.11.2008 12:32:21
Já naprosto souhlasím s tím, co Vám tady psala Draha, jen bych dodala, že VOK je docela velké plemeno, žádný drobeček.....proto, možná bych Vám doporučila jiné, menší plemeno (hlavně kvůli dětem) a to buď malého münsterlandského ohaře nebo bretaňského ohaře.
ohař v bytě
Autor: lucijé | 07.11.2008 15:43:10
Souhlasím s příspěvky přede mnou, jen bych vám ještě navrhla alternativu- fenu. Jsou klidnější, ovladatelnější, líp se cvičí, nemají tak hroznou pubetru ( většinou) a mají raději děti. Sama mám fenu irského setra v paneláku, po dostatečném unavení je to miláček, klidně prospí celý den ale o to náročnější jsou pak s ní procházky.
lovecký pes v bytě
Autor: darius | 12.11.2008 10:10:15
Osobně mám v paneláku teď už roční fenku gordonsetra. Souhlasím s tím, že alternativa fenka by měla být \"lepší\" - ovšem \"varující příklad\" s bývalým přítelem jsme měli fenu MOK a to byl ďábel i přes veškerou snahu utahat ji (ani psychicky se nedala unavit výcvikem). Tudíž každý pes je jiný... =O Naše gordonka je zlatíčko, brzy pochopila, že velké venčení a výcvik jsou odpoledne a že ráno ji čeká jen procházka po sídlišti. Mám výhodu v tom, že bydlím hned \"u lesa\" - i když v paneláku. Nezatracovala bych mít loveckého psa, i kdyby vzrůstově většího ohaře, v paneláku. Známá si pořídila psa - irského setra - do 2+1 do bytu ke 4lidem. Zdá se vám, že pes má málo místa? Že by neměl být spokojený? V žádném případě. Má svůj pevný denní režim a dala bych ruku do ohně za to, že je maximálně spokojený. Víc, než kdyby byl celý den zavřený v kotci a čekala ho jen jedna vycházka...
Jediné, co bych vám snad doporučila, pokud by měl být VOK váš první pes, rozhodně by bylo dobré chodit alespoň na výcvik základní poslušnosti na cvičák, přeci jen, ohaři mají svojí hlavu;-) ale jsou to zlatíčka!!!
bestvipblog
Autor: hong090 | 16.06.2020 04:38:58
https://www.bestvipblog.com
Osmanthus fragrans tea is a kind of precious flower tea made from exquisite tea billet and fresh osmanthus fragrans. The fragrance is rich and lasting, and the tea color is green and bright. Jasmine tea is also called jasmine flakes and belongs to flower tea.
Private apartment will be better
Autor: lin can | 16.06.2020 09:26:31
Private apartment will be better
https://www.probloglife.com
Private apartment will be better
Autor: lin can | 16.06.2020 09:28:23
https://www.probloglife.com
seo
Autor: articlepost | 27.12.2020 13:25:07
Choice is a very interesting thing, and when you make a choice.
Angelia pursues a plain life, so she has the courage to abandon the high-end life pursued by thousands of girls.
We cannot subjectively judge whether the choices made by the two heroines are correct or not. What we can see is that they have bravely chosen the life they want.
We evaluate the success of any person not on material conditions, but on whether what she pursues is what she likes, and what she gives up is what prevents her from realizing her dream.Choice is a very interesting thing, and when you make a choice, it also means that you will lose something very pity.
https://www.articlepostonline.com
Is It Safe To Relocate In COVID-19 With Packers And Movers In Gurgaon?
Autor: Packers And Movers Gurgaon | 28.12.2020 06:58:45
Due to this Pandemic attack everyone has a fear of losing life, and somewhere its true also. Because this virus is not a normal one which can be heals soon and won’t affect you much. However, we all know how many people have loosed their lives due to this Corona Virus (COVID-19). The journey starts from September 2019 and its still going on, with such a few months it was spread in the entire world and thus it was given by a name Pandemic Lockdown. Packers and Movers Gurgaon deeply understand the situation and the precaution we need to take for our lives. Well looking to the situation now we believe to serve you the utmost safer and secure move both in shifting and COVID-19.

Is It Safe To Relocate In COVID-19 With Packers And Movers In Gurgaon?
As the cases are increasing gradually by every day we decided to shut down our work though several families wanted to shift to their home town but we want to keep the safety for our clients as well of our working family; but now since the India has been unlocked after all for how many months we could lock it; it was affecting our economy. Now since India has been unlocked and so Movers and Packers Gurgaon are now opening the shutters to serve you the packing and shifting solutions. Definitely everything will be sanitized, there will be only limited team workers, moving trucks including the packaging materials will be sanitized twice one by the sun heat and second by the sanitizer. Workers will be wearing sanitized gloves, masks and head bends to maintain the safety for you and as well for all the society. Our motive is not to trouble our society and government but our only motive is to help you to relocate to your home town safely so that you take a relief breathe.

As said lot of precautions will be carried by safe and secure packers and movers in Gurgaon but along with these precautions, we will also be posting out the cities where we will be serving our services. Since you all know that packers and movers in Gurgaon is the only one and best packing and shifting company which provides you services throughout the India and also some of the other countries as well. Though many states and cities are still embraced by COVID-19 movers and packers Gurgaon has decided to list out the names excluding the ones which has a red alert, else we will be providing you the packing and moving services in all the rest areas.

CONCLUSION: Yes, it is completely safe and secure to move with Packers and Movers in Gurgaon in COVID-19.

The following points will be followed by us seriously which is to be noted by you as a customer to be moved. Feel free to talk us anytime and clear your doubts regarding safety and security both.

Only limited workers will be helping you to pack and move.
Sanitizing everything will be must.
Packers and Movers in Gurgaon ensure that the employees wear mask, gloves and head bends.
Packaging stuffs will be new they won’t be used before.
Packaging stuffs will be twice sanitized one time with the sun heat to kill the germs and second time by the sanitize before using it.
You don’t need to touch anything except your essentials.
Movers and packers Gurgaon will be offering you free sanitized folders to keep your documents and other paper safe.
The newspaper to be used for the packing will be again unused and untouched.
Looking to your house size, the no. of employees will be decided; making sure by Local Packers and Movers Gurgaon that rush won’t create at your home also only one team will be working at the same time (team = won’t be more than 5 members).
This shifting process in COVID-19 will take a little time extra because to maintain the distance and safety.
Before coming to your home, #Packers and #Movers in #Gurgaon will come for a survey to check is everything okay in your house, like everybody is doing best with health or not?
Because helping you to relocate is our one job and helping government and you in order to save your lives is another job and duty as a citizen.
None of the employee from our side will be forced to work if not feeling well or suffering from fever, cough and cold in case.
Before coming to your home for packing and shifting our selective team employees will go through a health check-up to ensure the safety.
Tapes, ropes, labels, markers, sliders and moving blankets every small stuff which is to be used for packing and moving will be sanitized.
Your moving truck including the driver will also be sanitized and clean completely from both inside and outside.
No matter whether its our first move or second after this lockdown and during COVID-19 our stuffs and trucks will be cleaned and sanitized every time after the move.
Economical rates will be charged from you because #PackersandMoversGurgaon understands that from last three months many from our society left jobs, didn’t the full salary and if got they were credited by half amount and still pending. So looking to everybody’s condition Movers and Packers in Gurgaon will be taking affordable rates.

Packers And Movers Gurgaon @
https://packers-and-movers-gurgaon.in/

Packers And Movers Gurgaon to Ahmedabad @
https://packers-and-movers-gurgaon.in/packers-and-movers-gurgaon-to-ahmedabad

Packers And Movers Gurgaon to Jaipur @
https://packers-and-movers-gurgaon.in/packers-and-movers-gurgaon-to-jaipur

Source url: https://packers-and-movers-gurgaon.in/post/is-it-safe-to-relocate-in-covid-19-with-packers-and-movers-in-gurgaon
seo
Autor: seo | 04.05.2021 13:01:16
I think one of your advertisements triggered my internet browser to resize, you might want to put that on your blacklist.
HHRD
https://muslimmatters.org/2021/04/29/imam-siraj-wahhajs-life-altering-experience/


Diskuse k tématu: Jakého pejska do bytu?

  Zobrazit celou diskusi
-

Vaše fotogalerie

Informace o novinkách emailem
< Květen 2021 >
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Jaké témata článků by jste zde na portále uvítali?

9% (181)
71% (1356)
7% (129)
10% (198)
2% (43)
Počet hlasujících: 1907
Archiv »

 
Prohledat:
zavřítRegistrace | Funkce systému | Proč se registrovat | Ceník | Kontakty

Úvodní strana | Plemena ohařů | Články | Inzerce | Akce | Diskuse | Soutěže

Autorská práva | Reklama | O portálu Ohaři.eu | Zásady ochrany osobních údajů

Podporujeme | Podpořte náš portál | Mapa webu

Partneři portálu: Jen ty nejaktuálnější informace - to je Bonza! LEPŠÍ WEB

Copyright © 2008 - 2021
Web From Pixels group
design by BORI


Navštivte také: stezka Pustevny | fotogalerie dorty | Faktura Online