navigace: Úvodní strana > Diskuse > Výcvik ohařů > Lehni x daun > Diskuse

Diskuse k tématu: Lehni x daun

daun
Autor: WostraL | 09.03.2009 14:40:08
Radko, u lovečáků většina z nás používá pouze a jen povel down....s tím položením mordy mezi přední běhy....na tom jsem trvala jen při při výcviku, při učení tohoto cviku....ale v honitbě a v praxi na tom netrvám, ale jakmile dám ústní nebo písknutím povel down, pes m u s í bez výjimky okamžitě se složit do příslušné polohy. Zkrátka, zezačátku jsem trvala i na položení mordy, dnes již na tom netrvám, protože vím, že pes na povel zadaunuje a nehne se, dokud nedostane další povel. <br /> A copak máte za psa?
Re: daun
Autor: Radka | 09.03.2009 18:33:14
Mám výmaračku. V květnu ji budou dva roky. Lovecký výcvik jsem původně dělat nechtěla, měla být jen aktivní mazlík. Ale člověk míní a život mění :-). Na podzim jsem se dostala mezi myslivce a ke zvěři. Když jí vidím jak jí to baví... U prvního bažanta, kterého v životě viděla nezaváhala a rovnou aportovala, prvního zajíce přivlekla. Asi nemusím nic říkat. Jen jsem měla strach, jestli není na výcvik "stará", ale za zkoušku to určitě stojí. Je naučená na lehni, daun učím s tím, že musí pokládat mordu mezi packy. Zatím jsme ve fázi cca 5 kroků od sebe a prozatím to jde. Je tedy lepší přejít pouze na povel daun?
Re: daun
Autor: WostraL | 10.03.2009 07:00:36
No, já fakt doporučuji používat jen povel down, aby se tím fence nepletla hlava....
Hele, stará na výcvik fakt není, teď je akorát nejlepší doba, čas, na lovecký výcvik. My máme doma dav ohaře - českého fouska, tomu budou v dubnu dva roky a maďara, kterému bude v dubnu pět let. Toho maďara jsme si brali vloni v dubnu, kdy mu byly přesně 4 roky a do té doby neprodělal žádný výcvik.....teda ani výchovu....nic....a v říjnu jsem s ním udělala podzimky a následně absolvovala celou loveckou sezonu, takže se neboj, tvoje fenka určitě není na lovečák stará......
Držím Vám holky palce, ať se daří.....:-)
Re: daun
Autor: Draha | 10.03.2009 07:22:12
Lze použít oba povely, akorát si musíte rozlišit pro co je budete používat a to striktně dodržovat. "lehni" třeba doma, nebo nekde v restauraci, nebo kdekoliv jinde, když chcete jenom aby pes někde nepřekážel, ale to se dá nahradit povelem "místo". "Down" - tak jak píše Lucka, nekompromisní povel, nad kterým pes nesmí přemýšlet zda poslechne nebo ne, na ten poslechnout musí a ze začátku si psa z tohoto povelu nepřivolávejte. Až to pes bude umět perfektně tak potom už ano. Časem se vám to mnohokrát vyplatí když budete potřebovat psovy urychleně zabránit nechtěné situaci jako štvaní zvěře, od nějakého nebezpečí (pes by vběhl pod auto) atd.
Chodíme teď i s druhým psem na cvičák (kvůli socializaci, aby uměl pracovat a poslouchat ve skupině) a jelikož máme výborné výcvikářky, tak jsme se domluvili, že určité věci si budeme dělat po svém, takže povel lehni je u nás down a obcházení při otočkách děláme jakoby jsme měli lovecké vodítko, takže aby pes člověka nezamotal když se řadí k noze. A neděláme na cvičáku učení aportu. Ten si musíme udělat doma.
Re: daun
Autor: Radka | 10.03.2009 11:57:41
Děkuji za rady. Začnu používat pouze povel down, nebude se to motat ani jedné z nás.
Re: daun
Autor: Jarda a Andy | 11.03.2009 10:12:16
Ahoj Radko, no to je super, že jsi začala cvičit lovecky, máš ohaře a přeci jen jemu je nejlépe v honitbě. O "lehni" x "Down" Ti napsaly místní znalkyně asi vyčerpávající informace. Já teď také brzy začnu cvičit dalšího ohaře a mám jasno - "lehni" cvičit uplně klasicky jako "sedni" apod. na pamlsky, pochvala...a hned od štěněcího věku..."down" naopak vidím jako naprosto klíčový povel pro ohaře - musí se z toho stát nepodmíněný reflex na "down" prostě pes musí ihned zalehnout a čekat dokud si pro něj nepřijdeš (nebo jak píše draha, po zvládnutí ho můžeš už pouštět i na dálku), Takže já "down" začnu cvičit tak od 10měsíce věku psa, ale ne na pamlsky, prostě na "down" ho složit a nechválit, jak nelehne ihned tak mu jednu "šoupnout", zdá se to možná drastické, ale abys vytvořila ten žádoucí nepodmíněný reflex je potřeba, aby pes nečekal na odměnu, ale prostě ihned poslechl, pak se to využívá přesně v tech chvílích jak píšou výcvikářky...klidy, pes běží pod auto a další situace kde je potřeba aby pes poslechl na 100%. Jestli je hlava mezi přednímy běhy nebo nahoře není podle mě uplně klíčové, samozřejmě lépe vypadá když je hlava mezi přednímy běhy.
Jardo
Autor: Draha | 11.03.2009 14:33:55
jedna malá poznámka, nepojmenovávej někoho "místní znalkyně či výcvikářky" pokuď je neznáš nemůžeš to říct s čistým svědomím, nevíš kolik a jakých zkušeností mají. To že tady nikdo jiný moc neodpovídá a my se s Luckou snažíme předat informace, které jsme jsme nasbírali a použili při výcviku, ještě neznamená že vše víme. Taky jsme začínaly s výcvikem a za rady, které jsme dostali jsme byli hodně rády a kór když pomohli. Na něco jsme si museli třeba já s manželem přijít sami, např. jak dostat náruživého vodaře ven z vody a bez použití elektriky, s tím nám nikdo nepomohl, neporadil. A jestli tě na....lo že jsme se ti oponovali, Lucka ostřeji co se týká Tvého článku o výcviku s el. obojkem a libuješ si jak máš psa už 2roky na elektrice ( i když jak jsi psal, používáš už jenom zvukový signál)pro svůj klid bez něho nedáš ani ránu (co kdyby jis ho nezdaunoval tak zmáčkneš ten patřičný čudlík), tak to si srovnej sám v sobě. Ale já si nemyslím, že si zasloužím titul "výcvikář nebo místní znalec", to si představuji člověka, který má vycvičenu a odvedenu min. desítku psů na různých loveckých zkouškách či jiných. A že tady jiní nepíší? Asi sem zatím tolik lidí nechodí, nebo nemají odvahu napsat svoje postřehy. A je taky pravda že něco je nepopsatelné, musí se vidět.
Re:
Autor: Jana | 12.03.2009 18:25:00
Ahoj lidičky, můj názor je. Lehni používám doma, a daun při výcviku. Je to povel náročný a hlavně jakmile mi fenka zůstane s hlavou na zemi tak chválím..... Cením si lidiček kteří sem píšou, ale vše beru s rezervou..... S pozdravem Jana
Re: Jardo
Autor: Jarda a Andy | 13.03.2009 09:45:57
Ty jsi teda hrozně chytlavá:-)) já jsem myslel ty "vycvikářky" a "místní znalkyně" jen v dobrém, opravdu nevím za co zadává titul "vycvikář" - podle mě člověk co vycvičí kvalitně jednoho, dva psi může být klidně lepší "vycvikář" než člověk který vycvičí 10psů...mě se zdají vaše rady s Lenkou většinou hodně dobré proto jsem vás nazval ještě "místní znalkyně". Co se týče rozporu v el obojku bude to dané hlavně tím, že oba cvičíme rozdílné plemena, ČF má geneticky "vzdálenost" od vůdce ve které "hledá" řádově jinou než Anglický setr nebo Pointr. Tak se hned nezlob, opravdu jsem to nemyslel nijak hanlivě.
Na "můj pes" jsem našel opravdu kvalitně popsanou metodu jak cvičit "down" tak ji sem nakopíruji. Je od "lenky":
"Nejdříve pes musí umět zvládat povel lehni. Poté když tento cvik zvládá přidám povel "daun" s tím že psovi dám hlavu na zem (na packy). Sedím u něj a nechám ho chvilku ležet. Dobu prodlužuji a cvičím v různých prostředích.

Další fáze cvičím kde není tolik podnětů od okolí - psi, zvěř, lidi atd. Se psem jdu a řeknu povel daun, pes má zalehnout i s hlavou dole. Pokud to neudělá,pomůžu mu. Dokud nezvládne tuto fázi nepokračuj dále.

Další fází můžu upevnit tento povel. Se psem běžím, mám proutek v ruce a dám povel daun. Pes musí ihned bez rozmýšlení splnit povel jinak švihnout proutkem. Jde o to aby vůbec nepřemýšlel. Je to cvik z povinnosti ne pro radost!

Zatím se cvičí bud na vodítku nebo doma. Pokud na vodítku bez problémů daunuje, přejdu na fázi bez vodítka. A vyžaduji to samé. Pokud se pes snaží přijít k Vám tak ho dejte na vodítko a přivázat ke stromu či sloupu a odejit od psa a dát povel daun. Pokud pes nesplní dle povahy bud přitlačit zemi rukou či vynadat apod.Jakmile pes pochopí že od něj chcete aby IHNED na MÍSTĚ poslechl bude to dělat automaticky.

Další fáze je chodit se psem do zvěře. To doporučuji vždy na stopovačce ale alespon tedy na začátku pokud daun není zvládnutý a opakovat a opakovat.

VŽDY SE K PSOVI ZE ZAČÁTKU VRACET A VYZVEDNOUT SI HO Z DAUNU. Nepřivolávat! To si můžete dovolit až budete mít 150% jistotu že pes ví co od něj chcete. Nesmí se zvedat sám bez povelu!
Za tento cvik se doporučuje nechválit. Je to cvik ne na okrasu, ale především na funkčnost. Pes to musí brát jako denní chleba a nesmí přemýšlet o tom jestli chce a nebo nechce"
Re: daun
Autor: Danča | 28.03.2011 07:16:29
Tak na tohle jak poslouchám bych měla jednu připomínku. Já mám výmara který k lovečtině nikdy nečuchl, vystavuje se, povel down umí perfektně, ale je dost labilní povahy, kdybych mu za neposlechnutí jednu střihla, bála by se to pak udělat znovu, nemyslím si, že vaše metoda je vhodná pro všechny ohaře, na svýho psa jsem nikdy nevztáhla ruku a nikdy mu ani pořádně nevynadala, přesto je to tak poslušná fenečka, že mnozí majitelé vydrilovaných zabijáckých ovčáků na ostnatým obojku skutečně závidí ;) Já rádím - na vše s klidem, láskou a péčí...
Re: daun
Autor: Lojza | 20.07.2011 23:00:59
U výcviku psů se používá daun je to sice to samé jako lehni.používá se ale daun a je to hlavně proto aby se psum lépe rozpoznávali povely.Když si sami zkusíte vyslovit sedni al lehni uslyšíte podobnost ve znění slov proto se používá daun.pokud budete použivat daun pomůžete pejskoj jednodušeji rozeznat povely.
Re: daun
Autor: lanikane | 11.04.2023 06:38:29
Je skvělé, že se Vám povedlo naučit Vašeho psa cvik zadaunování a že mu stačí povel "down" bez nutnosti položení mordy. Každý pes je individuální a každý majitel https://snowrider3d.io má své vlastní metody výcviku. Důležité je, aby pes byl spolehlivý při poslechu povelů a aby byl trénován k tomu, aby reagoval na povel okamžitě a bez váhání.
Re: daun
Autor: nacyliz | 29.05.2023 08:57:21
Training needs to be done properly and planned like https://dynamonsworld.com
Re: daun
Autor: ok | 02.08.2023 06:35:18
https://geometrydashscratch.org is user-friendly interface and smooth gameplay optimize the player's experience, allowing for uninterrupted immersion.
Lehni
Autor: Petr | 12.03.2009 18:23:06
Doma používáme výhradně &#039;lehni&#039;, ale stejně nás neposlouchají :)
povel dun
Autor: mlady kynolog | 14.08.2009 11:32:21
Dobry den vsem...Nejlepsi je povel Down(daun) je to mnohem lepsi nez lehni protoze tento povel je podobny povelu ssedni a to pes blbe rozlisuje...Ja bych psovi nepletl hlavutim ze kdyz je nekdo se psem v restauraci nebo doma ri kat mu lehni...to je zbytecne a pletre se tim akorat psovi hlava!A je jedno jestli pri povelu daun ma mit pes slozenou hlavu nebo ne....


Diskuse k tématu: Lehni x daun

  Zobrazit celou diskusi
-
|-
-
-
|-
|-
||-
||-
|-
-
-
|-
|-

Vaše fotogalerie

Informace o novinkách emailem
< Květen 2021 >
PoÚtStČtSoNe
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31

Jaké témata článků by jste zde na portále uvítali?

10% (188)
71% (1390)
7% (135)
11% (213)
2% (44)
Počet hlasujících: 1970
Archiv »

 
Prohledat:
zavřít



Registrace | Funkce systému | Proč se registrovat | Ceník | Kontakty

Úvodní strana | Plemena ohařů | Články | Inzerce | Akce | Diskuse | Soutěže

Autorská práva | Reklama | O portálu Ohaři.eu | Zásady ochrany osobních údajů

Podporujeme | Podpořte náš portál | Mapa webu

Partneři portálu: Jen ty nejaktuálnější informace - to je Bonza! LEPŠÍ WEB

Copyright © 2008 - 2024
Web From Pixels group
design by BORI


Navštivte také: stezka Pustevny | fotogalerie dorty | Faktura Online