Historický původ pointera je třeba hledat na Pyrenejském poloostrově, stejně jako původ ostatních moderních ohařů, kteří se zde a na dalších místech vyvinuli ze starších honičů v souvislosti se změnami loveckých praktik již před zavedením palných zbraní. V Čechách byli psi tohoto typu používáni již od 16.století k nalezení, štvaní a hlášení zvěře. Tito psi byli silné konstituce a šlechtěného silného hlasu.
Přímým předkem dnešního pointera je španělský pointer. Jeho zvláštností bylo již v 17.století, že po navětření zvěře zůstával nehnutě stát. Tento španělský typ ohaře byl dovezen na Britské ostrovy již před rokem 1700. Jeho těžký a robustní typ se však dlouho neudržel. Do roku 1850 bylo k zušlechtění pointera používáno anglických parforsních štváčů - foxhoundů, které do chovu zařadil plukovník Thorton. Největší zásluhy jsou však připisovány Williamu Alkwrightovi, jenž dle odhadu odchoval na dva tisíce štěňat. Díky jeho chovu se mezi dosavadními strakáči začali objevovat také psi jednobarevní, černí, žlutí a hnědí.
Dále se dle anglické literatury na formování pointera podílela plemena anglický buldok, greyhound a bloodhound. Poprvé byl pointer samostatně předveden na výstavě v Newcastlu roku 1859. Od tohoto data zřejmě již můžeme hovořit o novověku v historii pointera, který již na oné výstavě představoval ustáleného plnokrevníka téměř dnešního typu.
Zdroj: http://www.mesinskahajovna.web4u.cz/
Copyright © 2008 - 2025
Web From Pixels group
design by BORI
Navštivte také: stezka Pustevny | fotogalerie dorty | Faktura Online