Ohaři patří mezi nejvšestrannější skupinu loveckých psů. Ohaře dělíme na anglické a kontinentální podle původu. Podle druhu srsti na krátkosrsté, dlouhosrsté a hrubosrsté.
Velký münsterlandský ohař patří mezi kontinentální dlouhosrstá plemena ohařů. Zemí původu je Německo.
Ve stručnosti si připomeneme vývoj loveckých psů. Nejstaršími mezi loveckými psy jsou bezesporu honiči. Později, asi v prvé polovině 7. století, se začali používat menší psi - španělé a křepeláci - k lovu se sokolem. Dalších sedm století trvalo, než byl na pernatou objeven lov se sítí a k tomu byl zapotřebí pes, který zvěř vyhledal, vystavil a pak se i sní nechal přikrýt sítí, a to byl tzv. pes ptačí. A právě předky dnešních dlouhosrstých ohařů je nutno hledat u tohoto psa ptačího. Byl to dlouhosrstý, převážně bílo-strakatý pes, později (asi v 17. století) také nazývaný koroptvář, vodní pes nebo bažantí. Tito psi byli kříženi s francouzskými dlouhosrstými ohaři. Výsledkem byli psi mající vlohy pro lov v poli, lese a ve vodě s obzvláštními sklony pro hledání ve slatinách a bažinách.
Nelze popřít, že u německých ohařů docházelo na počátku 19. století k přikřížení krve anglických ohařů, jež mělo za cíl zlepšení práce v poli a upevnění vlohy k vystavování. Přesto však již dlouho před tímto přimícháním krve existovali ve Vestfálsku a Dolním Sasku černí i černobílí krátkosrstí i dlouhosrstí psi, kteří byli ceněni pro své vynikající vlastnosti.
U příležitosti výstavy psů v Hannoveru v roce 1879 byl sestaven a zveřejněn standard plemene německého dlouhosrstého ohaře. Dle tohoto standardu plemene byla vyloučena barva černá a černobílá, tak se to praktikovalo v Clubu Langhaar. V plemenné knize „Svazu chovatelů německých dlouhosrstých ohařů" byla zpočátku černá a černobílá barva povolena. V roce 1909 vyloučil z chovu černobíle zbarvené jedince i tento svaz. V roce 1919 byl založen „Svaz pro čistokrevný chov dlouhosrstých černobílých münsterlandských ohařů". Po podchycení tohoto chovu především v oblastech Západního Münsterlandska a Dolního Saska, který se stal základem samostatné plemenitby, byl v roce 1922 založen řízený chov a plemenná kniha, v jejímž počátku bylo zapsáno 83 jedinců plemene velkého münsterlandského ohaře. Současně byl založen „Svaz chovatelů velkého münsterlandského ohaře", který má 8 samostatných zemských skupin, je členem Německého kynologického svazu (VDH) a Svazu chovatelů loveckých psů (JGHV).
V Čechách byl Spolek dlouhosrstých ohařů založen v roce 1935. Iniciátorkou byla Pavla Kinská z Kostelce nad Orlicí. Její chovatelská stanice Stradina představovala ve své době to nejlepší v chovu velkých münsterlandských ohařů ve střední Evropě. V první polovině 50. let bylo zapsáno ještě deset vrhů velkých münsterlandů, poslední byl zapsán v roce 1957 v chovatelské stanici „z Vyššího Brodu". Dalších dvacet let představovalo mezeru v chovu velkých münsterlandských ohařů v Čechách. V roce 1976 importoval ing. Jiří Zíka z NSR fenku Ferru vom Hochholz. Tato skutečně kvalitní fena, jak po stránce exteriérové, tak pracovní, dala základ chovu velkých münsterlandských ohařů u nás. Fenka byla kryta rakouským psem Artus von Lőssen a německými Argus aus dem Braunschweiger Land a Ulf vom Nibelungenhorst. Z chovatelské stanice „z Polesí Sloup" vzešlo mnoho kvalitních jedinců. Dále byla importována fena Ira ut Seelterlound do chovatelské stanice „z Korunních hradeb" pana Otakara Blažka. Do chovatelské stanice „Nyxe" JUDr. Karla Nývlta byla přivezena fenka Golka v. Catenhorn. V chovatelské stanici „Bohemia Brüx" pana Karla Kleina působila fenka Eike vom Pinnhügel. V roce 1982 byl dovezen pes Donn v. d. Karbeck, o dva roky později pes Chico vom Kranichbruch a v roce 1985 pes Ursus vom Schweizerschlag. Příliv nové krve pokračoval v roce 1992 dovezením psa Andi vom Kaiserstein a v roce 1995 psem Gonzo vom Freihof.
V roce 1998 nám darovala paní Luise Schwarz z Rakouska dvě štěňata ze svého chovu „vom Hubertus Bründl", a to fenku Yasminu a pejska Yvese. Oba působí v současné době v našem chovu. V chovatelské stanici pana Jaroslava Mareše je využívána fenka Hanka Ciperro ze SRN.
Ale chov velkých münsterlandů byl zlepšován i mnoha zahraničními krytími. V chovatelské stanici „z Dianina revíru" byla kryta fenka Jola z Polesí Sloup psem Lars vom Hochholz a Erko v. d. Langen Weide, fenka Chyta z Dianina revíru pak psem Erlo aus dem Scherfelderland a psem Vitus vom Schveizerschlag. V chovatelské stanici „Svatoborský revír" byla kryta fenka Flavia z Dianina revíru německým psem Vitus vom Schveizerschlag.
V roce 1999 se uskutečnila dvě zahraniční krytí psem Dexter Ciperro. V chovatelské stanici „od Nezdického potoka" byla kryta fenka Gary ze Selmického revíru a z tohoto spojení jsou chovní psi Omar a Ogar od Nezdického potoka. Druhé krytí bylo v chovatelské stanici „Svatoborský revír", kde Dexterem byla kryta fenka Chyra Svatoborský revír a z tohoto spojení jsou chovný pes Kid a fenky Kiki a Katy Svatoborský revír.
V chovatelské stanici „od Nezdického potoka" bylo uskutečněno zahraniční krytí i v roce 2000, tentokráte psem Eric Ciperro. Z tohoto spojení jsou chovné feny Paty, Pegi a Poly. A v následujícím roce 2001 byla Gary ze Selmického revíru kryta psem Greg Ciperro.
V chovatelské stanici „od Staré vsi" bylo uskutečněno zahraniční krytí fenky Brity od Staré vsi psem Arno Ciperro a z tohoto spojení jsou chovné Dora, Denny a Dona od Staré vsi. V roce 2003 byla kryta fenka Denny od Staré vsi psem Nobby vom Anzenthal a v roce 2004 psem Falcon Ciperro.
Copyright © 2008 - 2024
Web From Pixels group
design by BORI
Navštivte také: stezka Pustevny | fotogalerie dorty | Faktura Online